MKP1839191631
Mfr.Part #
MKP1839191631
Description
CAP FILM 910PF 1% 630VDC AXIAL
Voltage - Rated AC :
250V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Diameter :
5mm
Size / Dimension :
0.197Diax0.433L 5.00mmx11.00mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 250
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Dielectric :
PP
Reference Standard :
IEC60384-16
Termination :
PC Pins
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated DC :
630V
Packing Method :
Ammo Pack
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Terminal Shape :
Wire
Length :
11mm
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
910pF
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Datasheets
MKP1839191631
Vishay MKP1839191631
MKP1839 910pF Film Capacitor ±1% Axial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839191631 Overview
Temperatures as low as -55°C~100°C are suitable for the device.