MKP1839182631R
Mfr.Part #
MKP1839182631R
Description
CAP FILM 820PF 1% 630VDC AXIAL
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated AC :
250V
Terminal Shape :
Wire
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, 14 INCH
Voltage - Rated DC :
630V
Published :
Reference Standard :
IEC60384-16
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Length :
11mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 250
Polypropylene (PP), Metallized
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.197Diax0.433L 5.00mmx11.00mm
Capacitance :
820pF
HTS Code :
Lead Diameter :
600 µm
Datasheets
MKP1839182631R
Vishay MKP1839182631R
MKP1839 820pF Film Capacitor ±1% Axial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839182631R Overview
The device is capable of operating at the temperature of -55°C~100°C.