MKP1839175631G
Mfr.Part #
MKP1839175631G
Description
CAP FILM 750PF 1% 630VDC AXIAL
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated DC :
630V
Length :
10.9982mm
Capacitance :
750pF
Max Operating Temperature :
100°C
Voltage - Rated AC :
250V
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Size / Dimension :
0.217Diax0.433L 5.50mmx11.00mm
Datasheets
MKP1839175631G
Vishay MKP1839175631G
MKP1839 750pF Film Capacitor ±1% Axial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839175631G Overview
Temperatures as low as -55°C~100°C are suitable for the device.