MKP1839175631
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1839175631
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 750PF 1% 630VDC AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Reference Standard :
IEC60384-16
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Package / Case :
Axial
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Dielectric :
PP
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Series :
MKP1839
Capacitance :
750pF
Factory Lead Time :
15 Weeks
Diameter :
5.5mm
Termination :
PC Pins
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
630V
Mount :
Through Hole
Packing Method :
Ammo Pack
Size / Dimension :
0.217Diax0.433L 5.50mmx11.00mm
Mounting Type :
Through Hole
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated AC :
250V
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 250
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Tolerance :
±1%
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Length :
11mm
Published :
Datasheets
MKP1839175631
Vishay MKP1839175631
MKP1839 750pF Film Capacitor ±1% Axial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839175631 Overview
Devices with a -55°C~100°C temperature capability can be operated.