MKP1839168631
Mfr.Part #
MKP1839168631
Description
CAP FILM 680PF 1% 630VDC AXIAL
Polypropylene (PP), Metallized
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±1%
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.217Diax0.433L 5.50mmx11.00mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 250
Voltage - Rated AC :
250V
Voltage - Rated DC :
630V
Number of Terminations :
2
Reference Standard :
IEC60384-16
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~100°C
JESD-609 Code :
e3
PC Pins
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Length :
11mm
Series :
MKP1839
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
680pF
Packing Method :
TR, 14 INCH
Diameter :
5.5mm
Through Hole
Datasheets
MKP1839168631
Vishay MKP1839168631
MKP1839 680pF Film Capacitor ±1% Axial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839168631 Overview
Temperatures as low as -55°C~100°C are suitable for the device.