MKP1839162631
Mfr.Part #
MKP1839162631
Description
CAP FILM 620PF 1% 630VDC AXIAL
Film Capacitors
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Published :
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
620pF
Size / Dimension :
0.217Diax0.433L 5.50mmx11.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 250
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, 14 INCH
Voltage - Rated DC :
630V
Polypropylene (PP), Metallized
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated AC :
250V
Number of Terminations :
2
Dielectric :
PP
ECCN Code :
EAR99
Length :
11mm
Series :
MKP1839
Reference Standard :
IEC60384-16
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
5.5mm
Datasheets
MKP1839162631
Vishay MKP1839162631
MKP1839 620pF Film Capacitor ±1% Axial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839162631 Overview
It is capable of operating at -55°C~100°C degrees Celsius.