MKP1839151631R
Mfr.Part #
MKP1839151631R
Description
CAP FILM 510PF 1% 630VDC AXIAL
Film Capacitors
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Reference Standard :
IEC60384-16
15 Weeks
Diameter :
5mm
Polypropylene (PP), Metallized
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, 14 INCH
Voltage - Rated DC :
630V
Length :
11mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.197Diax0.433L 5.00mmx11.00mm
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±1%
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 250
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Dielectric :
PP
HTS Code :
Voltage - Rated AC :
250V
Capacitance :
510pF
Datasheets
MKP1839151631R
Vishay MKP1839151631R
MKP1839 510pF Film Capacitor ±1% Axial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839151631R Overview
It is capable of operating at -55°C~100°C degrees Celsius.