MKP1839151631
Mfr.Part #
MKP1839151631
Description
CAP FILM 510PF 1% 630VDC AXIAL
Length :
11mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Rated AC :
250V
Published :
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 250
Capacitance :
510pF
Series :
MKP1839
Packing Method :
Ammo Pack
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Lead Diameter :
600 µm
Tolerance :
±1%
Pbfree Code :
yes
Reference Standard :
IEC60384-16
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
630V
Mount :
Through Hole
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
15 Weeks
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Size / Dimension :
0.197Diax0.433L 5.00mmx11.00mm
Datasheets
MKP1839151631
Vishay MKP1839151631
MKP1839 510pF Film Capacitor ±1% Axial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839151631 Overview
-55°C~100°C is the maximum temperature at which the device can operate.