MKP1839147631
Mfr.Part #
MKP1839147631
Description
CAP FILM 470PF 1% 630VDC AXIAL
Film Capacitors
Reference Standard :
IEC60384-16
Operating Temperature :
-55°C~100°C
HTS Code :
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated AC :
250V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Diameter :
600 µm
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
Ammo Pack
Series :
MKP1839
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.197Diax0.433L 5.00mmx11.00mm
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Length :
11mm
Voltage - Rated DC :
630V
Capacitance :
470pF
JESD-609 Code :
e3
REACH SVHC :
Unknown
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 250
15 Weeks
Datasheets
MKP1839147631
Vishay MKP1839147631
MKP1839 470pF Film Capacitor ±1% Axial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839147631 Overview
Temperatures of -55°C~100°C allow the device to operate.