MKP1839143631R
Mfr.Part #
MKP1839143631R
Description
CAP FILM 430PF 1% 630VDC AXIAL
Size / Dimension :
0.197Diax0.433L 5.00mmx11.00mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 250
MKP1839
Packing Method :
TR, 14 INCH
Capacitance :
430pF
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Length :
11mm
ROHS3 Compliant
Diameter :
5mm
Voltage - Rated AC :
250V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Through Hole
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Wire
HTS Code :
1 (Unlimited)
Reference Standard :
IEC60384-16
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Rated DC :
630V
Through Hole
Datasheets
MKP1839143631R
Vishay MKP1839143631R
MKP1839 430pF Film Capacitor ±1% Axial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839143631R Overview
Temperatures as low as -55°C~100°C are suitable for the device.