MKP1839139635R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1839139635R
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 390PF 10% 630VDC AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Dielectric :
PP
Factory Lead Time :
15 Weeks
Length :
10.9982mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
100°C
Mount :
Through Hole
Series :
MKP1839
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Capacitance :
390pF
Voltage - Rated AC :
250V
Published :
Voltage - Rated DC :
630V
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Axial
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Size / Dimension :
0.197Diax0.433L 5.00mmx11.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
PC Pins
Datasheets
MKP1839139635R
Vishay MKP1839139635R
MKP1839 390pF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839139635R Overview
Temperatures of -55°C~100°C allow the device to operate.