MKP1839139635G
Mfr.Part #
MKP1839139635G
Description
CAP FILM 390PF 10% 630VDC AXIAL
Factory Lead Time :
15 Weeks
Mount :
Through Hole
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 250
Voltage - Rated AC :
250V
Size / Dimension :
0.197Diax0.433L 5.00mmx11.00mm
Diameter :
5mm
Tolerance :
±10%
Length :
11mm
Packing Method :
Ammo Pack
Voltage - Rated DC :
630V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Capacitance :
390pF
yes
Datasheets
MKP1839139635G
Vishay MKP1839139635G
MKP1839 390pF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839139635G Overview
Temperatures of -55°C~100°C are suitable for operating the device.