MKP1839130631R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1839130631R
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 300PF 1% 630VDC AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Reference Standard :
IEC60384-16
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
630V
Capacitance :
300pF
Diameter :
5mm
JESD-609 Code :
e3
Series :
MKP1839
Published :
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Size / Dimension :
0.197Diax0.433L 5.00mmx11.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Axial
Factory Lead Time :
16 Weeks
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, 14 INCH
Termination :
PC Pins
Mounting Type :
Through Hole
Length :
11mm
Tolerance :
±1%
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 250
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
HTS Code :
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated AC :
250V
Dielectric :
PP
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Datasheets
MKP1839130631R
Vishay MKP1839130631R
MKP1839 300pF Film Capacitor ±1% Axial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole