MKP1839130631G
Mfr.Part #
MKP1839130631G
Description
CAP FILM 300PF 1% 630VDC AXIAL
Film Capacitors
Termination :
PC Pins
Capacitance :
300pF
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Box (TB)
HTS Code :
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Published :
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.197Diax0.433L 5.00mmx11.00mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated DC :
630V
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Lead Diameter :
600 µm
Reference Standard :
IEC60384-16
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated AC :
250V
Dielectric :
PP
Mounting Type :
Through Hole
Packing Method :
Ammo Pack
Pbfree Code :
yes
Length :
11mm
Datasheets
MKP1839130631G
Vishay MKP1839130631G
MKP1839 300pF Film Capacitor ±1% Axial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839130631G Overview
Devices with a -55°C~100°C temperature capability can be operated.