MKP1839127631
Mfr.Part #
MKP1839127631
Description
CAP FILM 270PF 1% 630VDC AXIAL
Film Capacitors
Pbfree Code :
yes
Length :
11mm
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, 14 INCH
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated AC :
250V
Reference Standard :
IEC60384-16
HTS Code :
Size / Dimension :
0.197Diax0.433L 5.00mmx11.00mm
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Diameter :
5mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
PP
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
630V
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Factory Lead Time :
15 Weeks
Termination :
PC Pins
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ECCN Code :
EAR99
Series :
MKP1839
Published :
Capacitance :
270pF
Datasheets
MKP1839127631
Vishay MKP1839127631
MKP1839 270pF Film Capacitor ±1% Axial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839127631 Overview
Temperatures as low as -55°C~100°C are suitable for the device.