MKP1839120631G
Mfr.Part #
MKP1839120631G
Description
CAP FILM 200PF 1% 630VDC AXIAL
Film Capacitors
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
Ammo Pack
PP
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Diameter :
6mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Published :
Voltage - Rated AC :
250V
Tolerance :
±1%
Capacitance :
200pF
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Factory Lead Time :
15 Weeks
Voltage - Rated DC :
630V
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Termination :
PC Pins
Packaging :
Tape and Box (TB)
Length :
11mm
Size / Dimension :
0.236Diax0.433L 6.00mmx11.00mm