MKP1839113631R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1839113631R
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 130PF 1% 630VDC AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Termination :
PC Pins
Voltage - Rated AC :
250V
Terminal Shape :
Wire
Series :
MKP1839
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Published :
Diameter :
6mm
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.236Diax0.433L 6.00mmx11.00mm
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric :
PP
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
630V
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Length :
11mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 250
Capacitance :
130pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Factory Lead Time :
15 Weeks
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Reference Standard :
IEC60384-16
Package / Case :
Axial
Tolerance :
±1%