MKP1839111635R
Mfr.Part #
MKP1839111635R
Description
CAP FILM 110PF 10% 630VDC AXIAL
Diameter :
6mm
Package / Case :
Axial
Packing Method :
TR, 14 INCH
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Length :
11mm
Capacitance :
110pF
Number of Terminations :
2
Dielectric :
PP
Operating Temperature :
-55°C~100°C
MKP1839
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 250
HTS Code :
Voltage - Rated AC :
250V
Reference Standard :
IEC60384-16
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
630V
Published :
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.236Diax0.433L 6.00mmx11.00mm
Datasheets
MKP1839111635R
Vishay MKP1839111635R
MKP1839 110pF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839111635R Overview
A temperature of -55°C~100°C is suitable for operation of the device.