MKP1839111633
Mfr.Part #
MKP1839111633
Description
CAP FILM 110PF 2.5% 630VDC AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~100°C
EAR99
Packing Method :
Ammo Pack
Voltage - Rated AC :
250V
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.236Diax0.433L 6.00mmx11.00mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 250
Termination :
PC Pins
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Tolerance :
±2.5%
Published :
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Reference Standard :
IEC60384-16
Number of Terminations :
2
Capacitance :
110pF
Dielectric :
PP
Package / Case :
Axial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
6mm
Voltage - Rated DC :
630V
Length :
11mm