MKP1839111632R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1839111632R
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 110PF 2% 630VDC AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Size / Dimension :
0.236Diax0.433L 6.00mmx11.00mm
ECCN Code :
EAR99
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Length :
11mm
Capacitance :
110pF
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 250
Package / Case :
Axial
Voltage - Rated DC :
630V
HTS Code :
Reference Standard :
IEC60384-16
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Published :
Packing Method :
TR, 14 INCH
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±2%
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Terminal Shape :
Wire
Diameter :
6mm
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MKP1839
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
PP
Voltage - Rated AC :
250V