MKP1839111632G
Mfr.Part #
MKP1839111632G
Description
CAP FILM 110PF 2% 630VDC AXIAL
Capacitance :
110pF
Length :
11mm
Voltage - Rated DC :
630V
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Termination :
PC Pins
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
15 Weeks
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Size / Dimension :
0.236Diax0.433L 6.00mmx11.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Packing Method :
Ammo Pack
Pbfree Code :
yes
Reference Standard :
IEC60384-16
Voltage - Rated AC :
250V
Tolerance :
±2%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Diameter :
6mm