MKP1839111632
Mfr.Part #
MKP1839111632
Description
CAP FILM 110PF 2% 630VDC AXIAL
Film Capacitors
Termination :
PC Pins
Length :
11mm
Voltage - Rated DC :
630V
Packaging :
Bulk
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Packing Method :
Ammo Pack
Voltage - Rated AC :
250V
MKP1839
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Terminal Shape :
Wire
Reference Standard :
IEC60384-16
Capacitance :
110pF
Size / Dimension :
0.236Diax0.433L 6.00mmx11.00mm
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
-55°C~100°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
6mm