MKP1839111631G
Mfr.Part #
MKP1839111631G
Description
CAP FILM 110PF 1% 630VDC AXIAL
Voltage - Rated AC :
250V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Wire
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Packing Method :
Ammo Pack
Mount :
RATED AC VOLTAGE(V) : 250
Published :
Diameter :
6mm
Size / Dimension :
0.236Diax0.433L 6.00mmx11.00mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
630V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Tolerance :
±1%
Length :
11mm
Tin (Sn)
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Termination :
PC Pins
Capacitance :
110pF