MKP1839091631R
Mfr.Part #
MKP1839091631R
Description
CAP FILM 91PF 1% 630VDC AXIAL
Size / Dimension :
0.217Diax0.433L 5.50mmx11.00mm
Voltage - Rated AC :
250V
HTS Code :
Reference Standard :
IEC60384-16
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
91pF
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Diameter :
6mm
Mount :
Through Hole
Termination :
PC Pins
Length :
11mm
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Voltage - Rated DC :
630V
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~100°C