MKP1839091631G
Mfr.Part #
MKP1839091631G
Description
CAP FILM 91PF 1% 630VDC AXIAL
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tolerance :
±1%
Capacitance :
91pF
Voltage - Rated DC :
630V
MKP1839
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Voltage - Rated AC :
250V
Dielectric :
PP
Mount :
Through Hole
Diameter :
6mm
EAR99
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Packing Method :
Ammo Pack
Size / Dimension :
0.217Diax0.433L 5.50mmx11.00mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
RATED AC VOLTAGE(V) : 250
Termination :
PC Pins
Length :
11mm