MKP1839068631
Mfr.Part #
MKP1839068631
Description
CAP FILM 68PF 1% 630VDC AXIAL
Packaging :
Bulk
Length :
11mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Size / Dimension :
0.217Diax0.433L 5.50mmx11.00mm
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
68pF
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Mount :
Through Hole
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Diameter :
5.5mm
JESD-609 Code :
e3
Reference Standard :
IEC60384-16
Voltage - Rated AC :
250V
PP
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
EAR99
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
630V
Tolerance :
±1%