MKP1839062631G
Mfr.Part #
MKP1839062631G
Description
CAP FILM 62PF 1% 630VDC AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
yes
Published :
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated AC :
250V
Capacitance :
62pF
ROHS3 Compliant
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Reference Standard :
IEC60384-16
Size / Dimension :
0.197Diax0.433L 5.00mmx11.00mm
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
2
Packing Method :
Ammo Pack
Voltage - Rated DC :
630V
Tolerance :
±1%