MKP1839056631R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1839056631R
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 56PF 1% 630VDC AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Voltage - Rated AC :
250V
Reference Standard :
IEC60384-16
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated DC :
630V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Termination :
PC Pins
Mount :
Through Hole
Series :
MKP1839
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Factory Lead Time :
15 Weeks
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
Length :
11mm
Capacitance :
56pF
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Dielectric :
PP
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 250
Size / Dimension :
0.197Diax0.433L 5.00mmx11.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Axial
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diameter :
5mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C