MKP1839051631R
Mfr.Part #
MKP1839051631R
Package / Case
Axial
Description
CAP FILM 51PF 1% 630VDC AXIAL
Film Capacitors
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 250
Termination :
PC Pins
Terminal Shape :
Wire
Reference Standard :
IEC60384-16
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
PP
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Tolerance :
±1%
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Diameter :
5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Voltage - Rated AC :
250V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Published :
Capacitance :
51pF
Packing Method :
TR, 14 INCH
Voltage - Rated DC :
630V
JESD-609 Code :
e3
Series :
MKP1839
Length :
11mm
Size / Dimension :
0.197Diax0.433L 5.00mmx11.00mm