MKP1839051631G
Mfr.Part #
MKP1839051631G
Package / Case
Axial
Description
CAP FILM 51PF 1% 630VDC AXIAL
Factory Lead Time :
15 Weeks
Tolerance :
±1%
ECCN Code :
EAR99
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Dielectric :
PP
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitance :
51pF
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Packaging :
Tape and Box (TB)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
Ammo Pack
Size / Dimension :
0.197Diax0.433L 5.00mmx11.00mm
Diameter :
5mm
Published :
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Rated AC :
250V
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 250
Reference Standard :
IEC60384-16
Voltage - Rated DC :
630V
Package / Case :
Axial
Series :
MKP1839
Length :
11mm