MKP1839051631
Mfr.Part #
MKP1839051631
Package / Case
Axial
Description
CAP FILM 51PF 1% 630VDC AXIAL
Tolerance :
±1%
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Capacitance :
51pF
Reference Standard :
IEC60384-16
Packing Method :
TR, 14 INCH
PC Pins
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Package / Case :
Axial
Length :
11mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 250
Series :
MKP1839
Voltage - Rated AC :
250V
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
630V
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
5mm
Size / Dimension :
0.197Diax0.433L 5.00mmx11.00mm