MKP1839047631G
Mfr.Part #
MKP1839047631G
Package / Case
Axial
Description
CAP FILM 47PF 1% 630VDC AXIAL
Film Capacitors
HTS Code :
Packing Method :
Ammo Pack
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 250
Size / Dimension :
0.197Diax0.433L 5.00mmx11.00mm
ECCN Code :
EAR99
Length :
11mm
Voltage - Rated AC :
250V
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated DC :
630V
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Capacitance :
47pF
Packaging :
Tape and Box (TB)
Published :
JESD-609 Code :
e3
Series :
MKP1839
Package / Case :
Axial
Factory Lead Time :
16 Weeks
Termination :
PC Pins
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
1 (Unlimited)
Reference Standard :
IEC60384-16
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Terminal Shape :
Wire
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Diameter :
5mm