MKP1837410165W
Mfr.Part #
MKP1837410165W
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 160VDC RADIAL
Voltage - Rated AC :
100V
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.354Lx0.295W 9.00mmx7.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
MKP1837
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Rated DC :
160V
Width :
7.493mm
Tolerance :
±10%
Capacitance :
0.1μF
Factory Lead Time :
15 Weeks
Applications :
High Frequency, Switching
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Length :
8.9916mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Dielectric :
PP
Max Operating Temperature :
100°C
Lead Pitch :
5.0038mm
Package / Case :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
MKP1837410165W
MKP1837 0.1μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837410165W Overview
This electrical device has a 0.197 5.00mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~100°C are suitable for the device.