MKP1837410165G
Mfr.Part #
MKP1837410165G
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 160VDC RADIAL
Tolerance :
±10%
Capacitance :
0.1μF
Size / Dimension :
0.354Lx0.295W 9.00mmx7.50mm
Published :
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated DC :
160V
Package / Case :
Radial
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Width :
7.493mm
Length :
8.9916mm
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Packaging :
Bulk
Series :
MKP1837
Applications :
High Frequency, Switching
Voltage - Rated AC :
100V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
100°C
Datasheets
MKP1837410165G
MKP1837 0.1μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837410165G Overview
A 0.197 5.00mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~100°C, the device can be operated.