MKP1837410165
Mfr.Part #
MKP1837410165
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 160VDC RADIAL
Applications :
High Frequency, Switching
Max Operating Temperature :
100°C
Capacitance :
0.1μF
Size / Dimension :
0.354Lx0.295W 9.00mmx7.50mm
Tolerance :
±10%
Lead Pitch :
5mm
Packaging :
Bulk
Series :
MKP1837
Width :
7.493mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Depth :
9mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated DC :
160V
Published :
Length :
8.9916mm
Voltage - Rated AC :
100V
Package / Case :
Radial
Lead Diameter :
500 µm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Mount :
Through Hole
Datasheets
MKP1837410165
MKP1837 0.1μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837410165 Overview
0.197 5.00mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~100°C degrees Celsius.