MKP1837410164W
Mfr.Part #
MKP1837410164W
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 160VDC RADIAL
Stock
358
In Stock :
358
Voltage - Rated DC :
160V
Applications :
High Frequency, Switching
Max Operating Temperature :
100°C
Length :
8.9916mm
Package / Case :
Radial
Capacitance :
0.1μF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Size / Dimension :
0.354Lx0.295W 9.00mmx7.50mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
MKP1837
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Lead Pitch :
5.0038mm
Width :
7.493mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated AC :
100V
Datasheets
MKP1837410164W
MKP1837 0.1μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837410164W Overview
Electrical devices with 0.197 5.00mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~100°C is suitable for operation of the device.