MKP1837410164G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1837410164G
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 160VDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Factory Lead Time :
15 Weeks
Published :
Length :
8.9916mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated DC :
160V
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Size / Dimension :
0.354Lx0.295W 9.00mmx7.50mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Series :
MKP1837
Termination :
PC Pins
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
100°C
Applications :
High Frequency, Switching
Tolerance :
±5%
Dielectric :
PP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated AC :
100V
Capacitance :
0.1μF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
7.493mm
Package / Case :
Radial
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Datasheets
MKP1837410164G
MKP1837 0.1μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837410164G Overview
There is 0.197 5.00mm lead spacing on this electrical device.-55°C~100°C is the maximum temperature at which the device can operate.