MKP1837410164
Mfr.Part #
MKP1837410164
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 160VDC RADIAL
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
5.0038mm
Voltage - Rated AC :
100V
Capacitance :
0.1μF
Length :
8.9916mm
Width :
7.493mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
PC Pins
Dielectric :
PP
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Rated DC :
160V
High Frequency, Switching
Max Operating Temperature :
100°C
Size / Dimension :
0.354Lx0.295W 9.00mmx7.50mm
Datasheets
MKP1837410164
MKP1837 0.1μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837410164W Overview
Electrical devices with 0.197 5.00mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~100°C is suitable for operation of the device.