MKP1837410163W
Mfr.Part #
MKP1837410163W
Description
CAP FILM 0.1UF 2.5% 160VDC RAD
Film Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
100°C
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Voltage - Rated DC :
160V
Lead Pitch :
5.0038mm
Size / Dimension :
0.354Lx0.295W 9.00mmx7.50mm
Length :
8.9916mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Tolerance :
±2.5%
Voltage - Rated AC :
100V
Package / Case :
Radial
Dielectric :
PP
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
7.493mm
Capacitance :
0.1μF
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Datasheets
MKP1837410163W
MKP1837 0.1μF Film Capacitor ±2.5% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837410163W Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.197 5.00mm.In addition to operating at -55°C~100°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.