MKP1837410161W
Mfr.Part #
MKP1837410161W
Description
CAP FILM 0.1UF 1% 160VDC RADIAL
Voltage - Rated DC :
160V
Packaging :
Bulk
Dielectric :
PP
Published :
Lead Pitch :
5mm
Tolerance :
±1%
Radiation Hardening :
No
Depth :
9mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Max Operating Temperature :
100°C
Voltage - Rated AC :
100V
Lead Diameter :
500 µm
Capacitance :
0.1μF
Width :
7.493mm
Size / Dimension :
0.354Lx0.295W 9.00mmx7.50mm
Length :
8.9916mm
Mounting Type :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
MKP1837410161W
MKP1837 0.1μF Film Capacitor ±1% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837410161W Overview
Electrical devices have 0.197 5.00mm lead spacing.Temperatures of -55°C~100°C are suitable for operating the device.