MKP1837410161G
Mfr.Part #
MKP1837410161G
Description
CAP FILM 0.1UF 1% 160VDC RADIAL
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.354Lx0.295W 9.00mmx7.50mm
Lead Diameter :
500 µm
Series :
MKP1837
Packing Method :
Ammo Pack
Capacitance :
0.1μF
Tolerance :
±1%
Mounting Type :
Through Hole
Depth :
9mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
16 Weeks
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Published :
Size Code :
Voltage :
100V
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Radiation Hardening :
No
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 100, STANDARD: IEC60384-16
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Mount :
Through Hole
Dielectric :
PP
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height :
11mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Package / Case :
Radial
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Voltage - Rated AC :
100V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
5mm
REACH SVHC :
Unknown
Voltage - Rated DC :
160V
Datasheets
MKP1837410161G
Introducing Film Capacitors Vishay MKP1837410161G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~100°C, Mounting Type:Through Hole, Voltage:100V, Number of Pins:2, Package / Case:Radial, Number of Terminations:2, MKP1837410161G pinout, MKP1837410161G datasheet PDF, MKP1837410161G amp .Beyond Film Capacitors Vishay MKP1837410161G ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MKP1837 0.1μF Film Capacitor ±1% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837410161G Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.197 5.00mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~100°C.