MKP1837410161F
Mfr.Part #
MKP1837410161F
Description
CAP FILM 0.1UF 1% 160VDC RADIAL
Film Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 100, STANDARD: IEC60384-16
Size / Dimension :
0.354Lx0.295W 9.00mmx7.50mm
Voltage - Rated AC :
100V
Capacitance :
0.1μF
Lead Pitch :
5mm
JESD-609 Code :
e3
ROHS3 Compliant
Dielectric :
PP
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Depth :
9mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
500 µm
High Frequency, Switching
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Packing Method :
TR, 14 INCH
REACH SVHC :
Unknown
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated DC :
160V
Published :
Number of Terminations :
2
Size Code :
Datasheets
MKP1837410161F
MKP1837 0.1μF Film Capacitor ±1% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837410161F Overview
Its lead spacing is 0.197 5.00mm.Temperatures of -55°C~100°C allow the device to operate.