MKP1837410015R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1837410015R
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 160VDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Width :
7.493mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Voltage - Rated AC :
100V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Published :
Package / Case :
Radial
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
100°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Size / Dimension :
0.354Lx0.295W 9.00mmx7.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
5.0038mm
Voltage - Rated DC :
160V
Length :
8.9916mm
Applications :
High Frequency, Switching
Packaging :
Bulk
Capacitance :
0.1μF
Series :
MKP1837
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Termination :
PC Pins
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Tolerance :
±10%
Datasheets
MKP1837410015R
MKP1837 0.1μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837410015R Overview
A 0.197 5.00mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~100°C, the device can be operated.