MKP1837410015D
Mfr.Part #
MKP1837410015D
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 160VDC RADIAL
Capacitance :
0.1μF
Lead Pitch :
5.0038mm
Tolerance :
±10%
Length :
8.9916mm
Voltage - Rated DC :
160V
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
100V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Size / Dimension :
0.354Lx0.295W 9.00mmx7.50mm
Width :
7.493mm
Max Operating Temperature :
100°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Datasheets
MKP1837410015D
MKP1837 0.1μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837410015D Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.197 5.00mm.In addition to operating at -55°C~100°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.