MKP1837410014W
Mfr.Part #
MKP1837410014W
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 160VDC RADIAL
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Size / Dimension :
0.354Lx0.295W 9.00mmx7.50mm
Voltage - Rated AC :
100V
Voltage - Rated DC :
160V
Length :
8.9916mm
Dielectric :
PP
Max Operating Temperature :
100°C
Width :
7.493mm
Capacitance :
0.1μF
Datasheets
MKP1837410014W
MKP1837 0.1μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837410014W Overview
0.197 5.00mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~100°C degrees Celsius.