MKP1837410014G
Mfr.Part #
MKP1837410014G
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 160VDC RADIAL
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
160V
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.354Lx0.295W 9.00mmx7.50mm
Published :
Dielectric :
PP
Factory Lead Time :
15 Weeks
Capacitance :
0.1μF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated AC :
100V
Length :
8.9916mm
Width :
7.493mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Max Operating Temperature :
100°C
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Datasheets
MKP1837410014G
MKP1837 0.1μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837410014G Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.197 5.00mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~100°C.