MKP1837410014D
Mfr.Part #
MKP1837410014D
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 160VDC RADIAL
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Length :
8.9916mm
Voltage - Rated AC :
100V
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Size / Dimension :
0.354Lx0.295W 9.00mmx7.50mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Voltage - Rated DC :
160V
Lead Pitch :
5.0038mm
Width :
7.493mm
Capacitance :
0.1μF
Max Operating Temperature :
100°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
MKP1837410014D
MKP1837 0.1μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837410014D Overview
0.197 5.00mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~100°C degrees Celsius.