MKP1837410014
Mfr.Part #
MKP1837410014
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 160VDC RADIAL
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Max Operating Temperature :
100°C
Voltage - Rated DC :
160V
Polypropylene (PP), Metallized
Dielectric :
PP
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Width :
7.493mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Capacitance :
0.1μF
Voltage - Rated AC :
100V
Length :
8.9916mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Size / Dimension :
0.354Lx0.295W 9.00mmx7.50mm
Datasheets
MKP1837410014
MKP1837 0.1μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837410014 Overview
A 0.197 5.00mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~100°C, the device can be operated.