MKP1837410013W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1837410013W
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.1UF 2.5% 160VDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
100°C
Termination :
PC Pins
Length :
8.9916mm
Lead Diameter :
500 µm
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
High Frequency, Switching
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Lead Pitch :
5mm
Dielectric :
PP
Package / Case :
Radial
Tolerance :
±2.5%
Capacitance :
0.1μF
Voltage - Rated AC :
100V
Mount :
Through Hole
Series :
MKP1837
Width :
7.493mm
Voltage - Rated DC :
160V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Size / Dimension :
0.354Lx0.295W 9.00mmx7.50mm
Datasheets
MKP1837410013W
MKP1837 0.1μF Film Capacitor ±2.5% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837410013W Overview
0.197 5.00mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~100°C degrees Celsius.