MKP1837410013D
Mfr.Part #
MKP1837410013D
Description
CAP FILM 0.1UF 2.5% 160VDC RAD
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Max Operating Temperature :
100°C
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Rated AC :
100V
Length :
8.9916mm
Voltage - Rated DC :
160V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Lead Pitch :
5.0038mm
Tolerance :
±2.5%
Capacitance :
0.1μF
Size / Dimension :
0.354Lx0.295W 9.00mmx7.50mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Width :
7.493mm
Datasheets
MKP1837410013D
MKP1837 0.1μF Film Capacitor ±2.5% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837410013D Overview
Electrical devices have 0.197 5.00mm lead spacing.Temperatures of -55°C~100°C are suitable for operating the device.